Sarı Saçın Dip Boyası Nasıl Yapılır?


 Sarı saçın dip boyasını yapacağız. Sarı ve röfleli bir saça dip boyası nasıl yapılır nelere dikkat edilmelidir sizler ile paylaşacağız. Fakat unutmayın bizim burada verdiğimiz tariflerin aynısı başka bir saçta uyguladığınızda ton farkları olabilir.

 Çünkü herkesin ana saç rengi aynı değildir. Kimi insanın ana rengi kumral iken kiminin ana saçı kömür karası olabilir. Bu nedenle bir saç boyasını hazırlayıp 3 ayrı bayanın saçlarına sürseniz üçünde de aynı tonda renk çıkmayabilir.

 Kaldı ki sarı saç dediğiniz zaman 10 dan fazla sarı saç rengi bulunmaktadır. Kumral sarı, dore sarı, platin sarı gibi sarının birçok tonu bulunmaktadır. Tek bir sarı saç rengi yoktur yani.

 İşte bu nedenle sarı saçın dip boyası için vereceğimiz boya numaraları başka bir saçta aynı ton çıkmayabilir. Biz genel olarak sarı bir saçın dip boyası nasıl yapılır bunu sizler ile paylaşacağız.

 Bu dip boyası yapacağımız saçın aralarında röfle bulunmaktadır. Dip rengi kestane tonlarında ve biraz fazla uzamış durumdadır.

 Müşteri dip boyasında turuncu yansıma istememektedir. Daha çok kumrala yakın bir sarı tonunda dip boyası istemektedir.


Previous Image
Next Image

info heading

info content

 Resimlerde de göreceğiniz üzere dip boyası fazla uzamıştır. Ben kuaför olarak sarı saçın dip boyasının bu kadar uzatılmasını tavsiye etmiyorum.

Nedeni sarı saçın dip boyası iki parmak kadar uzamış olur ise saç boyandığı zaman baş derisine yakın 1 cm kadar olan kısımın rengi daha çabuk açılır 2 cm den uzun olan kısım daha geç açılır. Dolayısı ile böyle bir saçın dip boyasında bir bant dediğimiz çizgi oluşabilir.

 Peki neden baş derisine en yakın olan kısım daha çabuk açılır? Bunun iki nedeni vardır birinci nedeni saçın yeni ve taze oluşu ikinci nedeni ise baş derisinin doğal sıcaklığıdır.

 Bilirsiniz sıcaklık saç boyasının daha hızlı çalışmasına neden olur. Yani başımızın kendi sıcaklığı nedeni ile dipler her zaman açık renklerde daha çabuk tutar ve açılır.

 Başka bir örnek vermek gerekirse doğal ve uzun bir saçın tamamına dipten uca kadar 9.0 gibi bir renge boyasanız saçın en dibi 1-2cm civarı daha açık diğer yerleri bir ton daha koyu tutar. 

 işte bu nedenlerden dolayı sarı bir saç renginiz var ise her ay düzenli olarak dip boyası yaptırmanızı tavsiye ederim.

 İki üç santim kadar uzatırsanız saç renginiz tek renk görünmez.

 Ben burada müşterimiz dip boyasında kızıllık istemediği için yoğun küllü bir sarı tonu kullanacağız. Çünkü bu kadar uzamış bir dip boyasına normal bir sarı tonu kullanır isek diplerde turuncu bir yansıma verebilir.

 Örneğin beyazı olmayan resimde ki gibi bir saçın dip boyasında 8.3 yada 9.3 gibi dore sarı kullanırsanız diplerde hafif bir turuncu yansıma verebilir. Fakat yüzde 50 den fazla beyazı olanlar için dore sarılar isteğe bağlı kullanılabilir.

 Kullandığımız saç boyası Koleston Perfect 9.11 numara.

 Koleston saç boyasını plastik bir kaseye sıkıyoruz. Ardından %12 lik oksidan 50 gram, % 9 luk oksidan 20 gram ilave edip karıştırıyoruz. Ben bir tüp koleston saç boyası için 60-75 gram civarı oksidan ilave ediyorum.

rengarenk

 Karıştırdığımız saç boyasını diplere sürüyoruz. Yaklaşık olarak 45 dakika sonra saçı yıkıyoruz. Sarı saçın dip boyasını tamamlamış olduk.

 Diyelim ki sarı saçın dip boyası için boya numarası olarak koleston perfect 9.11 bulamadınız bunun yerine koleston perfect 9.11 e en yakın olarak koleston 9.1 yada koleston 8.1 olabilir.

Yalnız 8.1 kullanılacak ise ben sadece %12 lik oksidan kullanırdım. Çünkü 8.1 tonu daha koyu olduğu için sadece %12 lik tercih ederdim.

 Marketlerde satılan koleston saç boyası ile koleston perfect saç boyası farklıdır aklınızda olsun. Biz koleston perfect saç boyasının 9.11 numarasını bu dip boyasında kullandık. 

 Makalemizi beğendiğinizi umuyoruz…..

“Sarı Saçın Dip Boyası Nasıl Yapılır?” üzerine 30 düşünce

 1. Saclarimi verdiginiz tarife gore boyadim renk harika oldu oncelikle paylasiminizdan dolayi cooooooook tesekkur ederim.Resimdeki bayanla sacim hemen hemen ayni KOLESTON PERFECT 9.1 50 ml %12lik 20 ml %9 luk oksidan koydum ve renk inanilmaz oldu

  1. :)) Çok şükür ki olmuş. Çünkü saç boyarken her bayanın saç rengi farklı olduğundan sıktığınız boya numaraları aynı olsa bile farklılıklar gösterebilir. Yani kimi bayanın saç rengi çok siyahtır kimi bayanın saç rengi kumraldır bu nedenle her iki bayanın saçına 9.1 saç boyası sıksanız birinde açık birinde koyu renk çıkabilir.
   Bu nedenle çok şükür dedim. Beğendiğinize sevindim..Hoşçakalın..

 2. mrb,
  bende tarif ettiğiniz gibi saçıma dip boya yapmak istiyorum.koleston perfect küllü platinitemin ettim.ancak %12’lik oksidanı hiç bir yerde bulamıyorum. kozmetikçilerde hep %6 veya %9 luk oksidan var. ne yapacağım?

 3. saçlarımın uçları platin diplerimi de kestane ana rengim , dip boyamın turuncu olmasını istemıyorum ama koyu da olmasını istemiyorum dibimin ne yapabilirim ?

  1. Koyu renkler açılırken ister istemez biraz biraz turunculuk oluyor. Bu tip dip boyalarında kızıllık kalmaması için her zaman küllü renkleri tercih ederim. Saçınızın açıklığına göre 9.1 8.1 7.1 gibi tonlerı tercih ederim. Örneğin bazı markalarda 9.11 yada 8.11 gibi renkler var bu renklerde kızıllık vermeyen renklerdir. Açık renk isteniuorsa dip boyası 9.1 yada 9.11 gibi bir saç boyasına % 12likoksidan ile hazırlanır ve boyanır. Dip boyasında turunculuk vermez fakst unutmayın ki oryal ile açılmış bir saçın dip boyası, boya ile yapıldığında fark olacaktır. Hoşçakalın

 4. Bende saçımı dediğiniz tekniklerle boyadım ama saç boyamın markası naturigin . çok memnunum bu markadan . kolestonuda denedim, ama bu markadan daha iyi sonuçlar aldım. hem doğal ve yyüzde yüz organik bi saç boyası denemenizi tavsiye ederim :)

 5. benim saçımda şuan bu durumda. Yanlız benim saçım daha platin. Diplerim ise resimdeki kadar uzun. Ben daha açık bi kumral ile ombre istiyorum. Bebe kumralı gibi bi renk. Kendi saç rengim ise koyu kestane. Bunu yakalayabilmek için davines mask 12.1 yada 11.1 markasını kullanmayı düşündüm. 12 lik oksidan ile. Hemen altı içinde 8.4 ile pigmentasyon yapıp üzerine 9.11 ile boyasam acaba acaba dip ile aynı rengi yakalayabilirmiyim. Ombre otururmu sorun çıkarmadan? Şimdiden çok teşekkürler. :roll:

  1. Yani bilgili olduğunuz kesin ama platin sarısı olan yerler için yorum yapmayacağım. Çünkü platin sarısı saçı daha dore bir boya ile pigmentasyon yapmak gereklidir bunu da bir kuaför yapmalıdır. (BAKINIZ PLATİN SARISI SAÇI KUMRAL BOYAMAK KONUMUZ) Ama dipler için Davines mask 11.1 % 12 lik olsidan doğru tercih olduğunu düşünmekteyim.

   Yapmak istediğiniz işlem evde yapılabilecek bir işlem değil:)) Bence iyi bir kuaföre gitmelisiniz.

 6. Merhabalar. Makalenize bayıldım. Ben 8.1 koleston boya ile diplerimi boyuyorum. Ancak boyadan önce palette açıcı ile saçımı açıyorum. %9’luk oksidan kullanarak koleston 8. ile boyuyorum. Merak ettiğim siz açıcı kullanmadan nasıl bu rengi yakalayabildiniz? %12lik oksidanın mı faydası oluyor bu rengi yakalamaya? Çünkü ben açmadan yapınca koyu kahverengi olmuştu. Teşekkürler şimdiden.

  1. Evet % 12 lik oksidan saçı daha güzel açtığı için bu tip saçlarda %12 lik oksidan tercih ediyorum. Ama saç çok koyu siyah ise tabiki bu kadar açmak boya ile zor olabilir. Resimdeki saç daha kumral bir saç rengidir bu nedenle saçın rengi güzel açılmaktadır.

   İpucu olarak eğer açıcı kullanmadan saçı daha iyi açmak isterseniz 15-20 günde bir dip boyası yapmak daha iyi olacaktır. Çünkü dipler ne kadar uzar ise saçın renginin de açılması o kadar zor olur. Ayrıca saç çok siyah ve zor açılan bir saç tipi ise 8.1 yerine 9.1 tercih edilebilir yada 11.1 gibi renkler çok koyu siyah saçları 8.1 e oranla daha iyi açacaktır. Oksidan % 12 olmalıdır % 9 luk kahve tonunda saçı açar. Hoşçakalın…

   1. Çok teşekkür ederim cevap için. Çok yardımcı oldu. Başarılarınızın devamını dilerim. İyi günler…

 7. Benimde.diplerim bu kadar geldi.. fakat ben %12lik oksidanla.benim sacim fazla acilacak vr ben diplerimim fazla acilmasini istemiyorum sacim acik kumral zaten %9 luk.oksidan bana yeterli olur degil ?

 8. Selam saçımı açık küllü kumrala boyadım yalnız istedipim sonucu alamadım 8.1 koleston naturals kullandım

  1. Boya numaraları önemli fakat içerisine koyduğunuz oksidanın % kaç olduğuda önemli örneğin 8.1 saç boyasına % 6lık oksidan ile karıştırıp saç boyarsanız 8.1 % 6 lık ile saçı ancak 1 tona kadar açacaktır. bilginiz olsun. Sarı saç elde etmek için % 9 ve % 12 lik oksidanlar kullanmaktayız.

 9. Merhaba saçlarımı açık kumral rengine boyadım. Sizin yaptıgınız dip boyanın renginde saç istiyorum verdiginiz ölcülerle karışım mı yapmalıyım yoksa %9 luk oksidan yeterli olur mu sarı saç istiyorum :)

  1. Resimdeki bayanın saçları çok çabuk açılan kumral tonlarında bir saç olduğundan % 9 luk tercih ettim. Ama ana rengi daha koyu olanlarda % 12 lik oksidan ile karıştırıp boyama yapıyorum.

 10. Saçlarımı sari renge boyatali 4 _5 oldu asıl rengi siyah şu an diplerinden siyah siyah çıktı çok çirkin duruyor ne yapmam gerekiyor yaptırdığı yere gittim bizim yapacağımız birsey yok dediler bu kadar kısa sürede böyle olması normaldir evde kendim dip boya yapabilir miyim

  1. Şimdi saçınızın dipleri 4-5 gündemi uzadı orayı anlayamadım ama 4-5 günde ise çok minik bir uzama olabilir yarım cm den az olması gerekli. Tabiki evde boyama yapabilirsiniz fakat ben şimdi saçınızı göremediğim için şununla boya diyemem. Ama bu sayfadaki saça benziyor ise 9.1- 8.1 gibi bir saç boyasını %12lik oksidan yada saçınızın ana rengi kumral tonlarında ise % 9 luk oksidan ile karıştırıp boyama yapılabilir. Sarı saçın dip boyasını çok uzatmayın 1 cm geçmesin. 1 cm uzayınca hemen boyanmalıdır. Bu arada sarı saçınızın tonu daha dore bir sarı ise 9.0 yada 8.0 gibi numaralar ile boyanabilir. Eğer saçınız baya açık sarı ise 9.0 yada 9.1 ile boyansa daha iyi olabilir. Hoşçakalın

 11. Dip boyası yaptıgınız rengi tüm saçıma boyamak istiyorum. Suan acık kumral-kumral renginde boyalı saçım var. Tüm saçımın bu renk olması icin üstüne hangi boya ve oksidan kullanmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz Kendim evde boboyamak istiyorum

  1. Esra hanım saçınız boyalı bu nedenle boyalı saçı yine saç boyası ile ancak kapama işlemi yapabilirsiniz açma işlemi yapamazsınız. Çünkü boya boyayı açmaz. Bu nedenle bu tip komple değişimleri iyi bir kuaförde yaptırmanızı öneririm.

 12. Merhaba dibi gelmiş roflelı saclarımı once sac acıcıyla dipleri acıp yıkayıp kuruttuktan sonra palette 10.1 acık kullu sarı ıle boyadım fakat dipler de turunculuk ve çiğlik var nasıl giderebilirim yardımcı olurmusnz lutfen

  1. 9.1 yada 8.1 saç boyasını sulandırıp diplere cila yapmak gerekli.
   Yarım tüp boya
   Çok az oksidan % 6 lık bir yemek kaşığı kadar
   yarım çay bardağı civarı az daha fazla olabilir çeşme suyu
   Karışıp diplere cila yapılacak
   15 DK SONRA DURULANACAK
   Durulanmadan önce röfleli olan yerlere saç kremi sürülmeli yoksa oralara küllü cila bılaşacaktır.
   Hoşçakalınnn.

 13. Mrb hasan bey sacim platin renkte fakat ck sari olduğundan üstüne kahve tonunda bir kaç paket atmisti kuaforum dip boyami kendim yaktim iki aydir palette10.1 ile ne kadar doğru bilemem sonuç karemelimsi bir ton oldu benim saçımda önlerde cok beyaz var ve bu boyayla kapanmiyor sizden istediğim koyu bir ton değil dillerin hem acik platin sacima uygun hem de beyazini kapağa bilecegim bir renk onerirmisiniz dip boyama icin

  1. Malesef açık sarı saç boyaları beyazı kapatmaz sadece gizler. Tamamen kapatmak için oryal ile açıp sonra boyamak lazım. Oda saçınızı yıpratacaktır. Biz bu gibi durumlarda 15 günde bir boyamayı ve bir ton daha koyu ton ör:9.1 gibi bir boya ile % 9 luk oksidan tavsiye ederim. Ama 15 günde bir boyamak kaydı ile. Yani dipler tam uzamadan boyama yapılabilir. Nispeten beyazlar daha çok kapanacaktır. Hoşçakalın..

 14. Merhaba benim bir sorum olacak saçlarım platin yoğun röfleli 9.11koleston perfectile dip boyası yapmak istiyorum fakat sarı olan yere bıya değerse mavi gri veya yeşil lenme olurmu saçımda ?

  1. Sarı platin tonlarda ise yeşillenme olabilir. Bu nedenle 9.11 platin olan yerlere değmezse iyi olacaktır. Biz bu gibi durumlarda platin olan yerleri saç kremi ile kremleyip ondan sonra dip boyayı yıkıyoruz nispeten daha az grileşme oluyor. Oda birkaç yıkamada akıyor zaten. Birde 9.11 saç boyası % 12 lik oksidan ile boyandığında aşırı grileşme yapmaz hafif yapar.
   Bu nedenle çokta korkmanıza gerek yok diyebilirim. Hoşçakalın

 15. Merhaba ben bu sekilde dip boyami yapiyorum ama kendi sac tonum koyu kahverengi oldugu icin kizillik birakiyor ve %12 lik oksidanlar sacimi kurutuyor.Bu islemi farkli bi oksidasyonla ve kizillik kalmadan nasil yapabilirim . Cevabiniz icin simdiden cok tesekkurler

  1. SLM saçlarınızı 15 günde bir dip boyama yaparak % 9 luk oksidan kullanabilirsiniz. Hoşçakalın..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>