Röfle Yapılırken Neden Aliminyum Folyo Kullanılır

DSC_0066

Röfle yapılır iken neden aliminyum folyo kullanılır merak ediyorlar. Ben de buradan sizlere cevabını vermek istiyorum.

 Aslında röfle aliminyum folyo ile yapılmak zorunda değildir. Örneğin plastik bir poşet ile de yapılabilir. Hatta hala plastik naylon tipi dediğimiz poşetleri kullananlar da var. Örneğin kasapların et sardığı ince şeffaf bir naylon poşet vardır bu malzeme ile de saçlar paketleme yapılabilir.

Aliminyum folyo tercih etmemizin nedeni saçı paketler iken paketin kayma riskini azalttığı içindir. Fakat el alışkanlığı olarak poşet ile daha rahat paketleme yapıyorum diyen arkadaşlarda hala var tabiki.

Ayrıca aliminyum folyo ısıyı eşit dağıtmaktadır. Buda saçın daha dengeli açılmasını sağlar. Aliminyum folyo röfle yada balyaj yapar iken kenarlarını katlama kolaylığı da sağlamaktadır.

 Poşetlerin kenarlarını bükmek daha zor olacaktır.

DSC_0067Aliminyum folyo olmadan röfle olmaz diye bir şey yoktur. Tam röfleyi bitirir iken son iki pakette folyo biter ise poşet ile paketleme yapılabilir. Önemli uyarı poşet ile röfle yapılacak ise şeffaf poşet olmalıdır. renkli poşet kullanılmamalıdır. Bazı boyalı poşetler saça renk verebilir. Bu nedenle şeffaf poşet kullanmakta fayda vardır.

 Ama ben aliminyum folyo tercih ediyorum. Poşetin bir avantajı vardır sürekli paketi açıp bakmanıza gerek kalmaz şeffaf poşetten saçın açılıp açılmadığı dışarıdan görülebilir. Fakat folyo ile röfle yapılırsa ara sıra paketleri açıp kontrol etmek gerekebilir.

 Herşeye rağmen ben folyo kullanmayı tercih ederim.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*