Saç Açıcı İle Dip Boyası Yapma İşlemi

DSC_0057

 Saç dibini oryal ile açma işlemini anlatıyoruz. Fakat bu işlem için çok önemli uyarılarımız olacaktır. Bu yazı mutlaka okunmalıdır. Bazı müşteriler saçlarını illaki platin kullanmak istiyorlar. Bu nedenle saçlarını sürekli oryal yada başka bir diğer adıyla saç açıcı ile açtırarak platin sarısını kullanmaktalar. 

 Biz kuaför olarak bunu tavsiye etmeyiz. Baş derisine sürekli oryal yada saç açıcı uygulatmak sağlıklı bir yöntem değildir. Yanlış bir uygulama yapıldığında saç dipleri yanabilir. Baş derisinde ciddi yanıklar meydana gelebilir. Hatalı kullanıldığında saçlarınız baş derisinden dökülebilir. Saçlarınız kopabilir. Başınızda bir daha çıkmamak üzere saçlarınız dökülme yapabilir.

 Kafa derinizde su toplama yapabilir, baş derinizde yaralar yapabilir. Aklıma gelenleri yazdım daha bir çok zararlar oluşturabilir. Tamamen profesyonel birinin kullanabileceği bir üründür oryal (saç açıcı).

 Bütün bu olumsuzluklara rağmen yinede saçlarını sürekli açtıran hanımlar da mevcut. Örneğin bugün yapacağımız saçın sahibi gibi.

Saçlarını sürekli saç açıcı ile açtırmayı seviyor. Daha doğrusu platin tarzı saçı seviyor. Saçlarının arasında koyu bir renk asla görmek istemiyor. Dip boyasını oryal ile açarak yapacağız. Fakat daha önceki dip boyasını başka yerde yaptırmak istendiği için saçta turuncu yansımalar kalmış o turuncu yansımaları da yok etmemizi istiyor.

 DSC_0050 DSC_0051 DSC_0049

Gördüğünüz üzere saç dipleri yaklaşık olarak bir parmak civarı kadar siyahları çıkmış durumda. Fakat dikkat ederseniz siyah bölgenin hemen üzerinde iki parmak kadar olan kısımda turuncu yansıma var. Platin saçın görüntüsünü en çok bozan durumdur.

7  numaralı resimde kırmızı oklar ile belirttiğimiz bölgeden bahsediyorum. Saç açıcı saçta iken zamanı gelmeden yıkanmış olduğu için saç tam açılmamış ve turuncu yansıma vermiş. Uyumsuz bir görüntü ortaya çıkmış. Bu turuncu yansımada ortadan kalması gerekiyor.

DSC_0052 - Kopya DSC_0053 DSC_0054

 Saç açıcı yani oryal bir kaseye 2 ölçek koyuyorum. Ardından çok az 9 yada 10 numara çeyrek tüp saç boyası ilave ediyorum. Saç boyası ilave etmemin nedeni saçın açılır iken daha az yıprandığını keşfettim. Meslektaşlarım belki bana hak vermeyebilirler ama sürekli bu şekilde yaptığımda saçların daha az yıprandığını görmekteyim.

 Ardından kaseye %12 lik oksidan ile %9 luk oksidanı aynı ölçüde koyarak karıştırıyorum. Yani 50 gram %12 lik koyuyorsam 50 gram da %9 luk oksidan ilave ediyorum ve kırmızı kasedeki kıvama gelinceye kadar karıştırıyorum. Çok cıvık olmasını istemem çünkü cıvık olur ise akacak ve diğer yerlere akacağı için platin sarısı olan yerlerde yıpranma hatta kopma yapacaktır.

 Bu nedenle oryal karışımı biraz katı olmalıdır. Hazırladığım karışım saça değdiği anda açma işlemine başlayacağı için sadece siyah olan yerlere değecek şekilde özenle sürülmelidir. Açıcıyı asla taşırmadan sadece uzayan yerlere sürmek önemlidir. Bu kadar özenle sürülmeli fakat bir o kadar da hızlı olunmalıdır ki saçın dibinin tamamı aynı sürede açılsın.

DSC_0053 DSC_0054 DSC_0048

 Daha sonra saçın dibi yeterince açılmaya çok az kala %6 lık oksidan ile tekrar saç açıcı hazırlıyorum ve bu hazırladığım karışımı da saçtaki turuncu yansıma olan bölgeye hızlıca sürüyorum. 7 numaralı resimde kırmızı okla işaretlediğim bölge için.

 O bölge zaten daha önce saç açıcı ile açılmaya çalışıldığı için çok kısa sürede turunculuk gidecek saçın rengi hemen açılacaktır.

Saçın dibi ve turuncu olan bölgenin rengide açıldığı anda saçı yıkama setine alıp en az iki şampuan ile baş derisi masaj yapılarak saç açıcı saçtan ve baş derisinden tamamen arındırılır. Ben en az iki şampuan yapılarak yıkanmasını önermekteyim. Çünkü saç açıcı yıkandığında dahi etkisi kalabilen bir malzemedir. Bu nedenle saç ve baş derisi tırnaklanmadan parmak uçları ile masaj yapılarak iyice yıkanmalıdır.

DSC_0055 DSC_0056 DSC_0058

Saçlar iyice yıkandıktan sonra diplerde ki renk biraz çiğ kalabilir. Bu çiğ görüntüyü yumuşatmak için 8.1 numaralı saç boyası nın yarısı bir kaseye sıkılır. İçine çok az % 6 lık oksidan ilave edilir. Bir tatlı kaşığı kadar yani. Daha sonra bu karışımın içine bir çay bardağı kadar çeşme suyu ilave edilir. Evet sulu bir karışım olacak saça cila yapacağız. 

 Hazırladığımız karışım cıvık bir durumda olacak bu karışımı çok hızlı bir şekilde saç açıcı ile açtığımız bölgelere sürülmelidir.

Ardından yaklaşık 5 dk sonra saç yıkama setine saçı alırız. Ve saça çok az su tutarak bütün saça cilamızı yediririz. Şu an saça kül rengi bir cila çekmiş bulunuyoruz. 2 dakika sonra saçı yıkarız. 

DSC_0057 DSC_0060 DSC_0061

 Gördüğünüz gibi saçın dibini oryal ile açtık daha önceden kalma turuncu yansımaları giderdik ve saça kül cila çekerek saçtaki çiğ görüntüyü yok ettik. Çok güzel oldu. Bu işlemi evde denemeyin sonuçları çok ağır olabilir. Sadece diplomalı kuaförlerin yapabileceği bir işlemdir.

 Sitemizde anlattığım tarifler profesyonel bilgidir. Eğer sitemizde anlatılan bir bilgi ile bir işlem yaparsanız sorumluluğu maddi manevi size aittir. Kullanılan ürünlerin kullanma kılavuzları mutlaka okunmalıdır.

 Saç dibini oryal ile açma işlemi ancak bir kuaförün yapabileceği bir işlemdir. Amatörler asla bu işlemi yapmamalıdır..

8 yorum

 1. Merhaba. dip boyam için bu aralar açıcı değilde markette gördüğüm Bioblas color&more markasının sarısını kullanıyorum. Bir çok sarı tonu var gerçekten üzerindeki rengi birebir tutuyor. aynı zamanda dökülmeyide önlüyormuş. tavsiye ederim.

 2. Merhaba. Yaklaşık bir ay önce saçlarımı platin sarısı olması için güvendiğim bi kuaföre açtırdım. Ben dipten komple istiyordum,resimlerini paylaştığınız arkadaş gibi. Ama dipten olursa, saç derimin yanacağını ve bu acıya dayanamayacağımı söyledi. Ben de ikna oldum. Ancak sonuç istediğim gibi olmadı.
  Saçlarım da kahverengi boya üzerine dore röfle vardı, yaklaşık 6 cm de diplerden kendi rengi gelmişti. Son işlem ciladan sonra, saçımda uçlardan dibe doğru 4 ton var. Ve çok kötü görünüyo. Ne yapmam gerekiyor?

  • Önce kuaför doğru söylüyor. Saç açıcılar baş derisini yakabiliyor. Tavsiye etmiyoruz. Ama illaki isteyenler olunca yapıyoruz.
   Saçlarınızda kahverengi boya üzerinde röfle var ise o saçın dip boyasıda röflenin arasındaki kahve rengi olmalı. Yani daha açık bir renge boyarsanız aralardaki kahve renkler ne olacak.
   Eğer şu an saçlarınızın tamamını platin saç rengi istiyorsanız. Bence röfle yapar gibi o saçı sık bir şekilde paketleyerek platin saç rengine yakın bir saç elde edilebilir.

   Şu an saçı göremediğimden dolayıda daha fazla birşey diyemiyorum hoşçakalın…

 3. Harikasiniz sizi ayakta alkisliyorum ne mutlu size mesleginizin hakkini veriyorsunuz keske herkes sizin gibi dusunse biz kadinlarda surekli kuafor degistirmek zorunda kalmayiz..Saygilar.

 4. Merhaba saç rengim %90 beyaz bende yeşil kına ile 3 yıldır kınalıyorum ve rengi siyah gibi oldu. Şimdi saçlarımı kızıl yapmak istiyorum vişne kızılı gibi nasıl yaptırabilirim oryalle açılır mı çok yıpranır mı

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*