Işıklandırma Gölge Nasıl Yapılır Resimli

DSC_0067

Işıklandırma ve gölge bana göre aynı işlemdir. Her iki işlem de aynı şekilde ve aynı mantıkla yapılmaktadır. Yani bir saçın üzerine zemin renginden bir iki ton açık olacak şekilde ince veya kalın balyaj yapılma işlemidir. Belki bazı meslektaşlarımız farklı işlemler olduğunu düşüne bilirler. Benim için ışıklandırma ve gölge aynı işlemdir.

 Peki ışıklandırma nasıl yapılır birlikte görelim. Fakat daha önce bir açıklama yapmalıyım ki ışıklandırma konusunu daha iyi anlatabilmek açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

 Işıklandırma yada gölge bir saça yapılır iken müşterinin kullanmak istediği saç rengine göre farklılıklar gösterebilir. Yani ışıklandırma şudur ve şu şekilde yapılmak zorundadır demek yanlış olur. Daha iyi anlatmak gerekir ise bazı hanımlar ışıklandırma şeklini çok yoğun ister iken bazıları da üç beş tane paket at yeter diyebiliyor. Yada bazı hanımlar saçımın bir ton açığı olacak şekilde yapalım derken bazı hanımlar iki üç ton açığını isteyebiliyor.

 Kimileri uçlara ışıklandırma ister kimi hanımlar dipten ışıklandırma ister. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı ışıklandırma (gölge) işleminin keskin bir tarifi yoktur. Genel olarak ışıklandırma işlemi; ışıklandırma yaptırmak isteyen kişinin saç renginin bir iki ton açığını çok kalın olmadan balyajlama şeklidir. 

 Şimdi burada bir müşterimize ışıklandırma yapacağız. Müşterinin talebi biraz sık olması ve 2-3 ton daha açık olacak şekilde boyanmasıdır. Yani müşterinin saç rengi oldukça koyu bir kahve rengi fakat müşteri saçlarını komple boyatmadan saç renginin biraz daha açık görünmesini istemekte. 

 Bunu da biraz sık bir ışıklandırma yaptırarak elde etmek istiyor. Bizde bu isteğini yerine getireceğiz. Işıklandırma yapılacak saç daha önceden boya yapılmış bir saçtır. Genel olarak koyu kahve olarak boyanmıştır. Bu nedenle ışıklandırma işlemi için açıcı kullanmak zorundayız. Çünkü boya ile boyalı saçı açmak mümkün değildir.

DSC_0051 DSC_0050 DSC_0053

 

 

 

 

 

 

 

 

Resimlerde gördüğünüz gibi saç rengi oldukça koyu ve boyalı bir saç rengi. Resimde gördüğünüz şekilde aliminyum folyo ile saçı saç açıcı ile paketliyorum. Saç açıcı nasıl hazırlanır derseniz. Ben saç açıcıyı yani oryal bir iki ölçek plastik bir kaseye koyuyorum ardından %9 luk oksidan ile karıştırıyorum. Ardından aliminyum folyo içine ayırdığım saça açıcıyı sürüp paketliyorum.

DSC_0054DSC_0055

 

 

 

 

  

 

 

 

 Müşteri ışıklarını çok ve sık istediği için saçı da sık paketliyorum. Fakat röfle kadar sık değil. 

Saçın rengini dore tonlarda açıyorum. Yani sarıların rengi hahif turunculuk kalacak şekilde evet yanlış duymadınız turuncu sarı gibi tonlara gelince yıkıyorum. Neden dore tonlarda açıyorum çünkü ışıklandırmaların rengini balköpüğü gibi tonlarda sarı yapacağım. Bu nedenle saçın saç açıcı ile çok fazla açılmasını istemiyorum. Biraz saçta turunculuk kalacak şekilde açacağım ardından cila işlemi yaparak o turunculuğu alıp balköpüğü tonlarda sıcak bir sarı renge çevireceğim.

 Bu arada fotoğrafları cep telefonu ile çektiğim için bir resim diğerinden farklı görünebiliyor kusura bakmayın.

20140201_133720 20140201_133725 DSC_0063

 

 

 

 

 

 

 

 

 Evet saçtaki paketleri açtım ve ardından saçı şampuanla yıkadım. Daha sonra cila için bir kaseye 8.1 yarım tüp saç boyası ile koleston 7.77 saç boyasını yarı yarıya karıştırıp bir çay bardağı dolusu çeşme suyu ilave ediyorum. Karışımın içine bir miktar % 6 lık oksidan (2 yemek kaşığı kadar) ilave ediyorum. Karışımım biraz cıvık olacak nede olsa cila işlemi yapacağım. Boyalardan 8.1 saçtaki turuncu yansımayı alması için 7.77 numaralı boyayı da hafif kahverenginin sıcaklığını vermesi için kullandım.

Bu karışımı yıkama setinde şampuan ile yıkadığım saça hızlı bir şekilde yediriyorum. Her yerine aynı anda sürmek çok önemli. 5-10 dakika sonra saçı sadece durulayıp krem yapıyorum.

DSC_0067 20140201_133650DSC_0065

DSC_0068 DSC_0073 DSC_0074

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0051 DSC_0065

 

 Dikkat ederseniz ışıklandırma yapıldıktan sonra saçın ana rengi de bir ton daha açılmış gibi görünüyor.

 Aslında saçın ana rengiyle hiç oynama yapmadık fakat sarı tonlar biraz fazla olunca saçlar birbirine karıştığında sanki saçın ana rengi de açılmış gibi görünüyor. Saça biraz hareket kattık oldukça beğenildi.

 Hoşçakalın…..

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*