Oryal İle Boyalı Saçı Açma işlemi Videolu

Oryal İle Boyalı Saçı Açma İşlemi Videolu Yaptık

 Burada oryal yani oryal ile boyalı saçı açma işlemini anlatacağız. Ama unutmayın ki oryal doğru kullanılmadığında saçı ve baş derisini de yakabilir.

 Bundan dolayı burada anlatılan oryal ile saç açma bilgileri ile evde saç açmayı denemeyin. Burada anlatılan oryal ile boyalı saçı açma işlemi sadece bilgi amaçlıdır. Profesyonel kullanım gerektirir.

 Sitemizde anlatılan bilgiler ile herhangi bir işlem yaparsanız sonuçları maddi manevi kullanıcıya aittir. 

 Oryal ile boyalı saçı açma işlemini daha iyi anlatabilmek için sizler için bir video hazırladık. Oryal saça nasıl sürülür ? Nelere dikkat etmek gereklidir sizler ile paylaştık.

 Detaylı bilgi veriyoruz ama videoda alt yazı mevcut. Bu alt yazıları iyi takip edebilmek için baştan sona izlemeniz önerilir.

 Videoda kullanılan malzemeleri sizlere detaylı anlatacağız.

 Öncelikle bu videoda bakır saç rengine boyanmış bir saçı,oryal ile açıp nasıl sarı renge çevirdiğimizi anlatalım.

 Saçımızın yapısı uçlar yıpranmış ama diğer yerler sağlıklı. Müşteri oryal ile boyalı saçı açma işlemi yapıldığında uçların daha fazla yıpranacağı konusunda uyarıldı.

 Fakat bakır saç rengine alışamadığı için sarı saç rengine geri dönmekte ısrarlı. Bu yüzden yıpranmaları göze aldı.

 Oryal İle Boyalı Saçı Açmak İçin Kullanılan Malzemeler

Bu saç için kullandığımız malzemeler aşağıda sıralandı. Fakat unutulmamalıdır ki her boyalı saçı açmak için aynı karışım uygulanmaz.

Yani bazı saçlar için %9 luk oksidan kullanılırken bazı saçları açarken %12 lik oksidan kullanılabilir yada % 6 lık da olabilir.

 Videomuzdaki saç için kullanılan malzemeler.

Oryal yani saç açıcı 

% 9 luk oksidan

11.1 saç boyası

Hazırlama: Oryal ile oksidan videodaki kıvamda karıştırılır içine çeyrek tüp 11.1 saç boyası ilave edilir. Her bir kase açıcı için çeyrek tüp saç boyası yeterli. 11.1 olmazsa 9.1 gibi bir saç boyasıda uygundur.

Uygulama:

Saç ense kısmından ince tutamlar şeklinde ayrılır.

Hazırlanmış açıcı diplere 1 cm kalacak şekilde sürülür.

 Diplere asla değmeyecek.

Karışım hızlı bir şekilde sürülür.

Her tutama aynı şekilde sürülür. Çünkü birine az birine fazla sürülür ise renkler farklı açılır.

Biz uçlarda çok yıpranma var diye yıpranmanın yoğun olduğu bölgelere hafif su sıkarak açıcının gücünü azalttık ki saç daha fazla yıpranmasın diye.

 Zaten uç kısımlar hemen açılıyor sorun çıkarmıyor. Bu nedenle çok güçlü açıcı sürmek saçı yakmaktan başka bir işe yaramaz.

Dengeli bir şekilde bütün saça açıcıyı sürdük.

 Hızlı sürmek gerekli çünkü ilk oryal sürülen yerler hemen açılmaya başlar.

 Eğer oryal yavaş sürülür ise ense sarı renge döner ama son sürülen yerler koyu kalır. Son sürülen yerlerin açılmasını beklerken ilk sürülen yerler daha fazla açılır.

 Sonuç olarak hem saç yanabilir. Hemde saçın bir kısmı beyaz sarı bir kısmı koyu sarı karışık bir renk olabilir.

 Bu nedenle oryal ile boyalı saçı açma işlemi yapar iken karışım saça olabildiğince hızlı sürülmelidir.

 Saç diplerine sürmeden önce boyalı olan yerler dore sarı yani en az koyu sarı tonlarına gelmesi gerekir.

 Çünkü dipler baş derisinin sıcaklığından dolayı hemen açılır. 

 Bu nedenle saç dore sarı tonlarına kadar açılmış ise dipler için yeni karışım hazırlanıp sürülebilir

 Dipler için oryal ile %6lık oksidan karıştırılır çok az çeyrek tüp kadar saç boyası 11.1-yada 9.1 ilave edilir.

 Bu karışımda çok hızlıca diplere sürülür. ( Dikkat: Müşteri istiyor bizde kullanıyoruz. Bazı saç açıcılarda diplere sürülmemesi gerektiği kullanım kılavuzunda yazıyor)

 Diplerde açıldığında saçı yıkıyoruz. 

Oryal ile boyalı saçı açma işlemi yapılmış saç en az iki defa şampuanla yıkanmalıdır. Çünkü saç üzerinde yada baş derisinde oryal oksidan kalıntıları kalmamalıdır.

 Ele değen oryal karışımı bir iki dakika sonra elinizi yakmaya başladığını hepimiz biliriz. Fakat şampuanla yıkandığında bile yanmanın devam ettiğini de hepimiz biliriz.

 Bu nedenle aynı şey saç içinde geçerli en az iki defa şampuanla yıkanmalı. Yoksa saç üzerinde kalan oryal oksidan karışımı kalıntıları hala saç üzerinde işlevsel olarak kalır ve saça zarar verir.

 Oryal ile boyalı saçı açtık. Sırada cila işlemi var.

oryal ile saç açma resmi

 Resimde de gördüğünüz gibi saçta hafif turuncu yansımalar var. Bu saçtaki turuncu rengi yok etmek için cila yapacağız.

Cila işlemi için 8.1-8.0 yada 9.1-9.0 Kullanılabilir.

 Koyu olmasın diyorsanız 9.1 ve 9.0 tavsiye edilir.

 Yarım 9.1 ile yarım 9.0 saç boyası karıştırılır. %6lık oksidan 30 ml kadar ilave edilir. Ardından bir çay bardağı kadar çeşme suyu ilave edip karıştırılır. 

 Bu karışım fazla suyu havlu ile alınmış ıslak saça hızlıca karıştırılır. 

Saça cila işlemi yapılırken çok hızlıca sürülmelidir. Çünkü oryal ile açılmış saç boyayı çok çabuk tutar. 

Hızlıca karıştırılan cila 5-10 dk sonra durulanır. Sonuç turuncu renkler yok oldu. Hoş bir sarı ton elde edildi.

Oryal ile boyalı saçı açma işlemi yaptık. Ciladan sonraki saçın son halini de aşağıdaki resim de görüyorsunuz. 

oryal ile boyalı saçı açmak

oryal ile boyalı saçı açmak

Dikkat:

Oryal ile boyalı saçı açma işlemi yapılmadan önce saçın önceden yıpranmamış olması gereklidir. Eğer saç önceden çok yıpranmış ise oryal ile boyalı saçı açma işlemi yapılmaz. 

 Saçı yakabilir. Hatta koparabilir. Örneğin önceden röfle yapılmış bir saçı hemen ardından siyah yada kahve bir renge boyama yapılmış varsayalım. Bu tip bir saça oryal ile boyalı saçı açma işlemi yapılmaz. Eski röfle olan yerler lastikleşip kopmalar olur.

 Bu ve bunun gibi yıpranmış boyalı saçları oryal ile boyalı saçı açma işlemi yapmamak gereklidir.

 Burada anlatılanlar bilgilendirme amaçlıdır.Burada anlatılan bilgiler profesyonel kullanım gerektiren bilgiler ve malzemelerdir. Bu nedenle burada anlatılanlar ile sakın hiç bir işlem yapmayın. Eğer burada anlatılanlar ile herhangi bir işlem yaparsanız sorumluluğu maddi manevi kullanıcı kabul etmiş olur.

15 yorum

 1. Merhabalar,
  Gerçekten eğitici tarzda videolar ve postlar oluşturuyorsunuz. Büyük keyif alıyorum yazılarınızı okurken:) saçlarımı size emanet etmek istiyorum, mersinde nerede acaba salonunuz? Bu videoda en sonra çok güzel bi küllü renk çıktı. Ben de böyle bir renk yakalamak istedim, kuaförüm saçımı açtı ve loreal matrix 7nw ye boyadı. Yani ben hiç kızıllık istemezken sıcak bi renge boyadı. Çok uğraştım bi türlü atamadım kızıllığı. En sonunda pes ettim, şimdi internetten matrix 4.26 aldım, Saçlarım 7 küllü kızıl tonlarda, sizce tutar mı?

  • Merhaba, Çok teşekkürler.Mersin mezitli babil yolu alden sitesi içerisindeyiz bekleriz. 4.26 OLDUKÇA KOYU BİR RENK OLDUĞU İÇİN ÇOK KOLAY TUTACAKTIR. Ama üst üste 4.26 gibi boyarsanız sonra tekrar açtırmanız zor olur bilginiz olsun. Hoşçakalın

 2. Merhabalar.sacima Enson 1.5yıl önce rofle yaptirdim.geçen süre boyunca da dip boyasi yaptım. 8.1 yapıyordum 3 kez dip boyasi yaptık ablamla.sonra 9.1 i keşfettik.suan 9.1 arada renk geçişi yok gibi.şükür. 1.5 yıldır rofle yapmayınca kesim filan oldu.suan Ombre görünümünde Uçlar rofleli.bayagi açık.2hafta önce son dip boya mi yaptık. Ve kendimiz rofle yapalım dedik 😊 diyeceğim şu ki ben ne ile o kadar açık sarıya ulaşabilirim. 9.1 üzerine 12 gibi bir sarı ile ara ara yapsak o rofle deki platin sariya ulaşabilirmiyim boya üzeri boya tutarmi yani.yada direk acici mi denemeliyiz.acici derseniz hazır paketlerde %12 lik 40 volume 60 gramlık toz için diyor sacim elimde kalacak gibi mi bu ayarla.bana cok faxla gibi geldi oksidani.bir numara soylersrniz cok mutlu olacagim.birde rofleyı acici ile yaparsam ve sonucunda yesillik olurmu.yeşillik olursa çiğ sarı yada turuncu luk olursa 9.1 yapmış olduğum dip boyam üzerine yine 9.1 ile vermiş olduğunuz cila tarifini mi uygulamaliyim yoksa farklı mi numara olmalı cila için.son olucak inşallah 12.1 no boyaya azıcık toz acici eklemek ve boyamak full acicidan dahami az zarar verir bu şekilde de rofle yapabilirmiyim.teşekkür ederim şimdiden

  • merhaba.. Boya ile boyanmış saç açılmaz. Bu nedenle saç açıcı toz yani oryal kullanmanız gerekli. 12 lik oksidan çok yüksek. ben şahsen röflede 9 luk yani30 volüm oksidan kullanırım. Yapılması gereken de bu ama bilmeniz gereken oryal ile boyalı saça röfle yaparsınız ama daha önceden oryal ile açılmış olan yerlere tekrar oryal değerse kopma yapabilir. O kısımlara değmemesi gereklidir.
   Baş derisine de değmemesi gereklidir.
   Yani daha önceden deneyiminiz yok ise bu işlemi yapmanız tavsiye edilmez. Röflede dore yada turuncu olma durumu birazda bekleme süreleri ile ilgilidir. Saç tam olarak açılmadan paketler yıkanırsa dore yada turunculuk kalabilir. Bu nedenle saçlar tam anlamı ile açıldıktan sonra paketler sırası ile yıkanmalıdır.
   İşlem bittikten sonra hala hoşa gitmeyen turuncu yansıma var ise 9.1 ile cila yapılabilir. Hoşçakalın….

 3. fle yaptirdim.geçen süre boyunca da dip boyasi yaptım. 8.1 yapıyordum 3 kez dip boyasi yaptık ablamla.sonra 9.1 i keşfettik.suan 9.1 arada renk geçişi yok gibi.şükür. 1.5 yıldır rofle yapmayınca kesim filan oldu.suan Ombre görünümünde Uçlar rofleli.bayagi açık.2hafta önce son dip boya mi yaptık. Ve kendimiz rofle yapalım dedik 😊 diyeceğim şu ki ben ne ile o kadar açık sarıya ulaşabilirim. 9.1 üzerine 12 gibi bir sarı ile ara ara yapsak o rofle deki platin sariya ulaşabilirmiyim boya üzeri boya tutarmi yani.yada direk acici mi denemeliyiz.acici derseniz hazır paketlerde %12 lik 40 volume 30 gramlık toz için diyor sacim elimde kalacak gibi mi bu ayarla.bana cok faxla gibi geldi oksidani.bir numara soylersrniz cok mutlu olacagim.birde rofleyı acici ile yaparsam ve sonucunda yesillik olurmu.yeşillik olursa çiğ sarı yada turuncu luk olursa 9.1 yapmış olduğum dip boyam üzerine yine 9.1 ile vermiş olduğunuz cila tarifini mi uygulamaliyim yoksa farklı mi numara olmalı cila için.son olucak inşallah 12.1 no boyaya azıcık toz acici eklemek ve boyamak full acicidan dahami az zarar verir bu şekilde de rofle yapabilirmiyim.teşekkür ederim şimdiden

 4. Şuan ki konumda ana sacim gözükmüyor ama yinede bilgi vermek istedim.ana sacim koyu kumral diyebiliriz.ince telli dalgalı ve su anki boyu elimizi açarak ölçersek 2. karış gibi.ense dibten uzunluğu.kesilme zamanı geldi artık Uçlar fazlasıyla kurudu. Ve taramak zorlaştı.yazık saç bile isyan ediyor kes diye.5 cm bitik durumda.rofle yapmayı bekliyorum.artık.

 5. Hasan bey teşekkür ederim aciklamaniz ve hizli cevap verdiguniz için. Videolarınızı izledim.açıklamalara yorumlara cevaplara bakiniyorum.röfleli olan uç kisimlara tekrar acici koparabilecek noktaya getirecek.sürmezsemde renk ayrimi olacak.sizin yaptiginiz gibi uclara su sikarak aciciyi hafif uygularsak yinede yipranma yada kopma olurmu.hairplus diye bir acici aldım marketten.kuaför malzemesi satan bir yerden mi almalıyım. Yada toz acici aynıdır farketmez mi markası.onereceginiz marka varsa onu temin etmeye çalışırım.şimdiden yine tesekkur ederim

  • Çok teşekkürler güzel yorumunuz için. Birde bayanlara bu sitenin hobi amaçlı olduğunu ve haftada bir gibi ancak ilgilendiğimi anlatabilsem. Çünkü sorulara hemen cevap bekleyip yanıtta gecikince sinir yapıyorlar:))) Hoşçakalın

 6. merhaba benim saçların çikolata kahve boyalı ve saçlarımda % 50 beyazlarım var bu sebeple uzun zamandır çikolata kahve boyamaktayım ama saçlarımın rengini açmak istiyorum morfose mavi toz açıcı ve %9 oksidan 7.1 ve 9.0 saç boyası aldım fakat açma işleminden sonra diplerdeki beyazlarıma ne renk kullanmalıyım işlemi nasıl yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba. Saçınızı evde saç açıcı ile açmak çok riskli. Ama sarı tona kadar açabilirseniz eğer, diplerde %50beyaz var diyorsunuz bu durumda %50 de siyah olacağı için, dipleride biraz açmanız gerekecek. Yani uçlar sarıya dönerken o sırada diplerede karıştırmak gerekecek. Saçınız 2 günlük kirli olmalı yoksa dipler çok yanabilir. Dipten 1cm geriden boyalı olan yerler açıcı ile açılacak o kısımlar sarı renge ulaşınca diplerede açıcı karıştırılacak. Dipler sıcak olduğu için çabuk açılır. 10 yada 15 dk içinde açılır. Sonra şampuan ile yıkanır ardından boyama işlemi yapılır. Youtube de bakır saçı sarı renge çevirme videomuz var oraya bakarak yapılabilir. Çok zor bi iş kuaför yapmalı derim. Hoşçakalın

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*