Boyalı Saça Perma Yapılırmı Cevabı

Boyalı Saça Perma Nasıl Yapılır?

DSC_0025Boyalı saça perma yaptırmak istiyorsanız bu mümkün. Fakat bilmeniz gereken bir şey var o da insanlar bazen perma ile maşa dalgasını karıştırıyorlar. Perma dalgası maşa dalgasından çok farklıdır. Saçın sanki kendinden oluşmuş bir dalga gibidir. Maşa dalgası daha simetrik ve düzenlidir fakat permanın dalgası daha karışık gibi ve çok fazla simetrik değildir

 Saçta ufak tefek bigudi izleri kalabilir. Perma bakım yapılırsa daha güzel görünecektir. Örnek vermek gerekir ise banyodan sonra mutlaka jöle ya da köpük jöle sürülmeli bir vigo yardımı ile kurutulmalıdır. Çok yumuşak jölelerin yerine biraz daha sert tutan jöleler tercih edilmelidir.

 Örneğin hiçbir şekillendirici sürülmez ise; perma dalgası halk tabiri ile tiftik tiftik bir görüntü oluşturabilir. İri dalga bir perma her zaman daha kullanışlı olacaktır. Nedeni iri dalga perma kıvırcık permalar gibi çok kalıcı olmaz 6 aydan sonra açılabilir. Kıvırcık permalar kesilmeden kolay kolay gitmez.

İri dalga perma hacimsiz saçlara hacim verirken kıvırcık permalar gibi kabarmaz. İri dalga perma saçın boyunu kısaltmaz ama kıvırcık perma saçın boyunu yukarıya toplayacağından saçı daha kısa gösterir.

 Burada sizler için Avrupa perma ilacı ile bir tutam boyalı saça perma yaptık ve resimler ile anlattık. Fakat bilmelisiniz ki ben çok iri dalga perma sardım. İki tip bigudi kullandım. Biri sünger diğeri plastik. Karşılaştırma yapabilelim diye. Daha kıvırcık dalgalar için daha ince bigudi ler kullanılabilir. Hep birlikte bakalım. 

 Önce bir tutam boyalı bir saçı aldık . Bu saç temiz olmalı. Mümkün ise bir şampuan yapılmalı fakat krem sürülmesin.

Yıkanan iyice durulanacak hiç şampuan kalıntısı kalmasın. Saç kurutulur. 

Goldwell Perma İlacı

Seçtim.Çünkü 6 aya kadar dayanabilen daha sonra açılabilen bir perma ilacı. Yani çok uzun süre kalmıyor. Aynı zamanda saçı yıpratmıyor. Tabi yapılacak saç çok yıpranmış bir saç ise sizde perma yaptırmayın. Biz boyalı fakat yıpranmamış bir saça uygulama yapıyoruz. 

 Perma ilacı seçimi yapar iken boyalı saçlar için olanı seçeceksiniz. Saç tiplerine göre perma ilacı mevcut.

Daha sonra bugidi seçimi yapılır ve perma kağıdı hazırlanır.

DSC_0003 DSC_0006 DSC_0026DSC_0026

 

Daha sonra permanın birinci ilacı saça sürülür. Fakat müşterinin baş derisinden 1 cm geriden sürülmeli sarma işlemi bittikten sonra tamamen saçlar ilaçlanmalıdır.

İlaçlanan saçın ucu perma kağıdı ile kapatılır ki uçlar kırılma yapmasın ve daha kolay bigudi ye sarılabilsin. Kagıt ile kapatılan saç bigudiye sarılır. Ben bir orta birde çok kalın bigudiye sardım. Ve tekrar perma ilacı geçilir. 

 

 

DSC_0029DSC_0031DSC_0034  DSC_0024DSC_0025

 Birinci ilaç ile ilaçlama işlemi bittikten sonra plastik bir bone ile saç kapatılır. Yaklaşık olarak yirmi dakika ve ya yarım saat sonra saç tamamen iyi bir şekilde durulanır. Abartı gelmesin fakat 15 dakika boyunca durulanmasında fayda vardır.

 

 Bigudilerin üzerinde birinci ilaç kalmayacak şekilde saçın her yeri durulanmalıdır.

 Durulama işlemi bittikten sonra bigudiler tek tek havlu yardımı ise saçın üzerindeki fazla su alınır. Yani bigudileri kuru bir havlu ile tek tek kurulayın. Fakat fön tutmayın sadece havlu ile bigudilerin üzerindeki fazla suyu alın.

DSC_0039Daha sonra. DSC_0038Permanın ikinci ilaçlama işlemine geçeceğiz. Bildiğiniz gibi perma iki ilaçtan oluşur. Birinci ilaç saça dalgasını verir ikinci ilaç ise saçın dalgasını sabitlemeye yarar.

 Genellikle bazı ikinci ilaçlar su ile çoğaltılmaktadır. Kullanılan perma ilacının markasına göre bu oranlar değişiklik gösterir. Aman dikkat edilsin.

Bizim kullandığımız Goldwell marka perma ilacının ikinci ilacı 1 e 4 sulandırılır. Yani daha iyi anlatabilmek isin bir fincan ikinci ilaca 4 fincan çeşme suyu ilave edilmelidir.

 

DSC_0036DSC_0041DSC_0041DSC_0040

İkin ilaçlama işlemi bittikten sonra 5-10 dk bekletilir. Ardından bigudiler açılır. Bigudiler açıldıktan sonra saça şampuan yapılmaz fakat saçlar mutlaka durulanmalıdır.

DSC_0043 DSC_0045 DSC_0046

 Durulanan saçlara kaliteli bir köpük jöle yada normal bir jöle sürülür ve vigo yardımı ile saçlar kurutulur. 

 Vigo kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Perma fön makinası direk tutularak kurutulursa kabarabilir tane tane görünmeyebilir. Bu nedenle dalgaların daha güzel ve tane tane görünmesi açısından vigo mutlaka kullanılmalıdır derim.

 

DSC_0051 DSC_0072 DSC_0073

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Resim de gördüğünüz gibi iri bir dalga perma ortaya çıktı. Henüz bigudi izleri mevcut. Birkaç yıkama sonucu dahada güzelleşecektir. Boyalı saça perma işlemini uyguladık.

 Kaliteli bir ürün kullanıldığında saçlarda yanma kopma olmayacaktır. Sadece saçlar önceden çok yıpranmış ve lastikleşmiş ise bu tip saçlara perma önermiyoruz.

3 yorum

  1. Merhabal. Gecen yil ve bu senenin basinda iki defa saclarima sari ombre yaptirdim ama daha cok rofle gibiydi yani acici kullanildi. Sonra 3 ay kadar once kendi rengi olan koyu kestaneye boyattim. Perma yaptırmak istiyorum ama kuaförüm sarı olan yerler komple yanar gider diyor. Sizce sonuc ne olur? Simdiden teşekkür ederim.

    • Oryal ile açılan saçlar a perma gerçekten ciddi zarar verir. Bende tavsiye etmem.
      Fakat Avrupa perma ilaçlarında oryal ile açılmış saçlar için koruyuculu perma ilaçları var. Çok isteyenler olur ise yapılabiliyor…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*