Dip Boyası Nedir Nasıl Yapılır

8

 Dip boyası işlemi daha önceden boyanmış bir saçın yaklaşık bir ay sonra uzayan diplerinin boyanması işlemidir. Fakat her saçın dip boyası aynı yapılmayabilir.

 Örneğin siyah bir saç boyası ile boyanmış bir saçın uzayan diplerini boyar iken; sadece uzayan kısmı boyanabilir.

 Fakat canlı bir bakır saç boyası ile boyanmış saçın dipleri uzadığında dip boyası değilde saçın aynı anda tamamı boyanması daha düzgün bir sonuç verir.

 Yani başka bir örnek vermek gerekir ise çikolata kahve bir saçın dibi uzayınca saçın önce dibini yarım saat sonra ucuna karıştırıp 10 dakika bekledik ten sonra yıkayabilirsiniz. 

 Ama daha önce ateş kızılı bir saç boyası ile boyanmış bir saçın dibi uzadığında genel olarak ateş kızılı saçın canlılığı ve parlaklığı da gittiği için bu saçın dibi ve ucu aynı anda boyanır ise daha iyi netice verecektir.

Biz burada dip boyası gelmiş bir saçı boyadık ve resimlerini koyduk. Sizlere belki örnek olabilir. Saç daha önce koleston 7.77 tonlarında boyanmış. Fakat saç bir ay sonra solmuş ve dibi uzamış. Saçta ortalama %50 beyaz mevcut. Bu nedenle bu saçı boyar iken koleston 7.77 tam çikolata havasını vermeyecek kumral kahve gibi olacak. 

 Eğer beyaz saç olmasaydı tam çikolata kahve görüntüsünü verirdi. Yani koleston 7.77 her saçta bu sonucu verir diye düşünmeyin saçın sahibinin ana rengi boyanacak olan rengin sonucunu değiştirir. Bu çok önemli unutmayın. Bir saç boyasını 5 ayrı bayanın saçına sürerseniz 5 bayanda da aynı sonucu alamayabilirsiniz. Ufak tefek yansımalar tonları değiştirebilir. 

Koleston İle Dip Boyası Yapımı 7.77

 1 8 2 3 4 5 6

910111213

Önce koleston 7.77 yı sıktık daha sonra %6 lık ve %9 luk oksidan ilave ettik.

 Birtüp boya için 30 gram %6lık 30 gram %9luk oksidan yani toplamda bir tüp boya için 60 gram oksidan olacak şekilde ilave ettik. 

 Bunun nedeni saçın çok beyazı olduğundan % 6lık oksidan beyazların kapanmasına yardımcı olur iken %9 luk olan ise aradaki siyah saçların kahveleşmesini sağladığı için bu karışımı yaptık.

Hazırladığımız karışım ile saçların önce dip boyasını yaptık ama ucuna sürmedik. Yaklaşık yarım saat sonra bir suluk yardımı ile saçların diplerini ıslattık ki hem boyayı çoğaltmak hemde boyanın gücünü azaltmak için. Su sıktığımız boyalı saçı eldiven yardımı ile karıştırıp ince bir tarakla uçlara çektik.

 Bu işlem saçın uçlarındaki boyasını yenileyecek su sıktığımız için saçın yıpranması da azalacaktır. Saç daha tek renk görünecektir.  Sonucu gördünüz bir tane bile beyaz saç kalmadı ve saçın dip boyası tamamlandı.

 Not: Ateş kızılı ve canlı bakır kızıl saç boyalarında ben su sıkmam; dip boyası yerine dibi uzamış saçı komple boyarım. 

1 yorum

  1. Saçımı ekim ayının ikisinde önce palette’nin ultra yoğun renk açıcısıyla açtım, daha sonra syoss’ un inci sarısı rengine boyadım . Boyama sonrasında saçımda turuncu ya da kızıllık şeklinde renk dalgalanması oluştu. Türkiyedeki ücretsiz danışma hattını aradım , bana syoss’ un platin sarısını boyamamı söylediler . 25 ekim tarihinde platin sarısına boyadım , bu arada diplerim 2cm gelmişti ne diplerim kapandı ne de renk dalgalanması geçti hiçbir faydası olmadı. Ayrıca dip boyama zamanı geldiğinde her defasında açıcı kullanmam gerekiyor mu ? Açıcı saçı yıprattığı için kullanmak istemiyorum. Saçımın her tarafının aynı renk olması için ne yapmalıyım. Amonyak içermediği için Syoss boyayı tercih ettim ancak onda da küllü sarı tonları yok küllü sarı tonları oluşan kızıllık ve turunculuğu giderir mi? Platin sarısı rengini uygulamak istiyorum hem diplerin hep de saçımın tümünün aynı olması için ne yapmayılıyım. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*